Wykorzystanie

Woda geotermalna

W zależności od temperatury wody geotermalnej możliwe są różne sposoby wykorzystania tego surowca. Diagram Lindala przedstawia wszystkie dostępne na świecie kierunki zastosowania wód oraz pary geotermalnej. W naszym kraju wydobywamy surowiec o temperaturze nie przekraczającej 80oC, co i tak zapewnia szerokie spektrum możliwości zagospodarowania wód do różnorodnych celów.

 

Diagram przedstawiający różne możliwości wykorzystania wody geotermalnej w zależności od temperatury

Wykorzystanie wody geotermalnej w Uniejowie oparte jest na tzw. kaskadowym odbiorze energii. Polega on na tym, że woda wydobyta na powierzchnię ziemi najpierw część swojej energii cieplnej oddaje w wymiennikach ciepła wodzie sieciowej centralnego ogrzewania. Dzięki temu unika się ryzyka, że składniki mineralne zawarte w wodzie uszkodzą instalację i sieć ciepłowniczą. Ogrzana dzięki energii geotermalnej woda słodka wędruje dalej do odbiorców ogrzewając ich pomieszczenia oraz wodę użytkową. Z kolei schłodzona woda znajduje zastosowanie do celów leczniczych (balneoterapia), rekreacyjnych, do podgrzewania murawy boisk sportowych czy ścieżek spacerowych. Na sam koniec woda geotermalna, która oddała już maksymalnie dużo swojej energii, zostaje zatłoczona z powrotem pod powierzchnię ziemi, gdzie ponownie się ogrzewa i w przyszłości może zostać ponownie wydobyta. W ten sposób cały cykl powtarza się gwarantując odnawialność tego źródła energii.

Kierunki wykorzystania wody geotermalnej w Uniejowie:

  • Ciepłownictwo – obecnie dostarczamy ciepło oraz ciepłą wodę użytkową do 70% mieszkańców miasta, a w przyszłości ekologiczna energia będzie doprowadzona do wszystkich budynków mieszkalnych.
  • Balneoterapia – inaczej wodolecznictwo, to leczenie oraz profilaktyka zdrowotna dzięki wodzie. Od 2002 r. w Geotermii Uniejów prowadzone są zabiegi z wykorzystaniem wody geotermalnej, m.in. rehabilitacyjne kąpiele z hydromasażem. W Uzdrowisku Uniejów Park, jedynym zakładzie przyrodoleczniczym w mieście, można skorzystać z zabiegów hydroterapeutycznych, m.in. perełkowych kąpieli. Nasza woda jest także doskonałym uzupełnieniem kuracji prowadzonych przy schorzeniach układu pokarmowego. W 2008 roku, w wyniku badań prowadzonych przez naukowców z Zakładu Tworzyw Uzdrowiskowych z siedzibą w Poznaniu, należącego do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, otrzymaliśmy świadectwo potwierdzające właściwości lecznicze naszej wody geotermalnej.
  • Rekreacja – kąpiele w wodzie geotermalnej gwarantują wypoczynek i odprężenie. Wystarczy skorzystać z bogatej oferty atrakcji wodnych w kompleksie termalno-basenowym Termy Uniejów. Relaks możliwy jest również w strefach Spa & wellness obejmujących baseny, jacuzzi, czy też balie solankowe w uniejowskich czterogwiazdkowych hotelach: Medical SPA Lawendowe Termy oraz Hotel Uniejów eco Active & Spa, a także w obiekcie sanatoryjnym Uzdrowisko Uniejów Park. Wyjątkiem w skali kraju jest możliwość zażywania kąpieli w wodzie geotermalnej we własnej łazience w blokach mieszkalnych wybudowanych przez spółkę PGK Termy Uniejów. Dodatkowymi walorami Uniejowa sprzyjającymi aktywnemu wypoczynkowi są liczne tereny zielone, turystyczne szlaki rowerowe, piesze, konne i wodne oraz obiekty i sprzęty sportowe.
  • Podgrzewanie gruntu – Uniejów to jedyne miejsce w Polsce, gdzie murawa boiska piłkarskiego podgrzewana jest wodą geotermalną, dzięki czemu murawa jest zielona przez cały rok. Ponadto w ten sam sposób podgrzewane są ścieżki spacerowe w parku zamkowym, co zapewnia bezpieczeństwo osób przechadzających się po parku.
  • Cele spożywcze – nasza woda nadaje się zarówno do kuracji pitnych, butelkowania, produkcji soków, jak i potraw np. zup na bazie wody termalnej oraz produktów spożywczych – oferujemy nasz lokalny, opatentowany w 2015 r. produkt – „Ogórek Termalny z Uniejowa” kwaszony na wodzie termalnej, a w przyszłości do oferty trafią również inne warzywa. Recepturę tych przetworów opracowują współpracujący z Uniejowem naukowcy z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.
  • Cele kosmetyczne – ze względu na swój wyjątkowy skład, woda geotermalna  z Uniejowa korzystnie działa m.in. na skórę.
    Aktualnie w sprzedaży znajdują się dwie linie kosmetyków na bazie uniejowskiej wody termalnej. Linia kosmetyków „Termy Uniejów Cosmetics” skierowana jest do osób preferujących naturalne produkty  i poszukujących unikatowych składników. Druga linia „Termy Uniejów ZOO” pozwoli właścicielom psów i kotów odpowiednio zadbać o ich pielęgnację. Kosmetyki zawierają naturalną wodę geotermalną wydobywaną z głębokości ok. 2000 m, o potwierdzonych właściwościach leczniczych i pielęgnacyjnych.
  • Cele promocyjno-edukacyjne – jedną z wielu atrakcji naszego uzdrowiska są fontanny i tężnie termalne, w pobliżu których można doświadczyć inhalacji powietrzem bogatym w związki mineralne. Z kolei w tzw. czerpniach możliwe jest nabranie wody do kuracji pitnych.

Trzeci kurek

Spa w naszym domu? W Uniejowie to jest możliwe! Mieszkańcy bloków i domków geotermalnych mają zainstalowany w łazienkach trzeci kurek nad wanną, z którego leci woda geotermalna. To ta sama woda, która jest dostępna w w basenach Term Uniejów, Lawendowych Termach czy Sanatorium Uniejów Park. Trzeci kurek to zdrowie i relaks w zasięgu ręki.

Kobieta nalewa wody do wanny. na brzegu wanny palą się świeczki.
Trzeci kurek z wodą geotermalną

Efekt ekologiczny

Zastąpienie tradycyjnego systemu grzewczego, opartego głównie na spalaniu węgla, alternatywnym ciepłem wód geotermalnych pozwala znacznie obniżyć emisję zanieczyszczeń. Od 2006 r. działa kotłownia na biomasę, która zastąpiła szczytowe kotły olejowe, co w jeszcze większym stopniu przełożyło się na osiągnięcie pozytywnego efektu ekologicznego.

Ograniczenie emisji zanieczyszczeń kształtuje się następująco:

SO₂ – 81,9%/rok; CO – 80,5%/rok; NO₂ – 80,3%/rok; pył – 100%/rok

Przynosi ono wymierne korzyści dla środowiska naturalnego: poprawia się stan powietrza atmosferycznego, zmniejsza się zanieczyszczenie środowiska metalami ciężkimi zawartymi w odpadach po spalaniu węgla, głównie w żużlu i popiele, oraz następuje znaczna redukcja CO, a tym samym CO₂ (produkt utlenienia CO) odpowiedzialnego za efekt cieplarniany.