Prelekcje w szkołach

Geotermia Uniejów zainaugurowała cykl prelekcji szkolnych na temat odnawialnych źródeł energii, a szczególnie wykorzystania wód geotermalnych. Zagadnienie to jest omawiane na przykładzie Uniejowa. Spotkania odbywają się w ramach projektu edukacyjnego o wykorzystania wód geotermalnych na przykładzie Uniejowa pt. „Geotermia z klasą”, który jest finansowany z WFOŚiGW w Łodzi oraz ze środków własnych Geotermii Uniejów.

Do udziału w projekcie zaproszono łącznie 45 publicznych szkół gimnazjalnych i licealnych – 22 z Łodzi oraz 23 z województwa łódzkiego – po jednej szkole z każdego powiatu i miasta na prawach powiatu. Pierwsze spotkania odbyły się już w Radomsku, Łodzi, Łęczycy i Zgierzu i spotkały się z dużym zainteresowaniem i zadowoleniem ze strony młodzieży, dyrekcji szkół i nauczycieli. W każdej szkole odbywają się 2 godziny lekcyjne dla dwóch różnych grup uczniów. Zajęcia prowadzą eksperci z dziedziny geografii i fizyki.  Prelekcje potrwają od października 2015 r. do kwietnia 2016 r.

W czasie spotkań uczniowie dowiadują się co oznacza skrót OZE, jakie są rodzaje alternatywnych źródeł energii oraz co kryje się pod pojęciem geotermia. Młodzież zdobywa  wiedzę na temat sposobów wydobywania wód i energii geotermalnej oraz możliwości ich zagospodarowania. Na przykładzie Uniejowa prezentowane są liczne korzyści dla przyrody, społeczeństwa i rozwoju gospodarczego wynikające z zastosowania geotermalnego bogactwa. Uczniowie mają również możliwość odbycia geotermalnej wycieczki po Polsce i przekonania się jak wiele w naszym kraju zostało zrealizowanych inwestycji związanych z geotermią do celów ciepłowniczych, rekreacyjnych czy uzdrowiskowych. Oczywiście najbliżej przyglądamy się miejscowości Uniejów, którego liczne zdjęcia przedstawiające termalne atrakcje turystyczne i samo miasto mają zachęcić młodzież do osobistego odwiedzenia uzdrowiska.

Każde spotkanie zakończone jest ogłoszeniem konkursu ekologicznego pt. „Dlaczego i jak oszczędzać wodę”, aby utrwalić w młodzieży przyjazny środowisku styl życia poprzez przedstawienie i wdrażanie najprostszych sposobów oszczędzania wody. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w maju 2016 r., a laureaci otrzymają w nagrodę udział w wycieczce do Uniejowa lub karnety wstępu do kompleksu termalno-basenowego „Termy Uniejów” oraz promocyjne pendrivy Geotermii Uniejów.

Każdy uczestnik prelekcji zostaje wyposażony w dodatkowe źródło wiedzy o geotermii i Uniejowie w postaci broszur edukacyjnych, a także w gadżety promocyjne Geotermii Uniejów: plany lekcji i zakładki do książki, zaś szkoła otrzymuje promocyjną tablicę korkową z napisem „Dobrej energii życzy Geotermia Uniejów”.