Goście z Islandii z wizytą w Geotermii

Siedmioosobowa delegacja z islandzkiego miasta Grindavik odwiedziła w ubiegłym miesiącu Uniejów. Podczas swojej wizyty przedstawiciele tego wykorzystującego wody geotermalne miasta zwiedzali także Geotermię Uniejów.

Grindavik to miasto na południowo-zachodnim wybrzeżu Islandii, na półwyspie Reykjanes, które zamieszkuje około 3 tysięcy osób. Jest typowym miastem portowym zajmującym się rybołówstwem, hodowlą ryb oraz wykorzystującym gorące źródła do produkcji energii elektrycznej.

Ciepła woda do ogrzewania i prąd pochodzą z pobliskiej elektrociepłowni Svartsengi koło Błękitnej Laguny, która jest znaną na całym świecie atrakcją turystyczną.

DSC_0037

W trakcie pobytu goście wspólnie z prezesem Jackiem Kurpikiem zwiedzili m.in. Geotermię Uniejów, gdzie podglądali rozwiązania technologiczne wykorzystywane w uzdrowisku Uniejów. Jak podkreślają islandczycy współpraca z miastem, które również jest miasteczkiem wykorzystującym żródła geotermalne, może przynieść wiele korzyści polegających na wymianie doświadczeń i wzajemnego uczenia się.