Grindavik kolejnym miastem partnerskim Uniejowa

Kolejnym miastem partnerskim Uniejowa został 28 listopada 2019 roku Grindavík – trzytysięczna islandzka miejscowość, która wykorzystuje gorące źródła do produkcji prądu. Do podpisania umowy doszło podczas IV Forum Inteligentego Rozwoju. Umowę podpisali Mirosław Madajski – przewodniczący Rady Miejskiej w Uniejowie i Fannar Jónasson – burmistrz Grindavik.

Uniejów zacieśnia współpracę z islandzkim Grindavik, typowo portowym miastem wykorzystującym gorące źródła do produkcji prądu. Podczas spotkania z gośćmi z Islandii podczas Forum Inteligentego Rozwoju słuchacze panelu mogli wysłuchać wielu ciekawostek na temat geografii, gospodarki Islandii i wykorzystania wody geotermalnej w tym kraju.

20293

Delegacje z Islandii gościły w Uniejowie już dwukrotnie, m.in. w kwietniu i październiku  2018 roku. Goście z Grindavik brali udział m.in. w misji gospodarczej, która odbywała się podczas ubiegłorocznego Międzynarodowego Forum Inteligentnego Rozwoju. Również przedstawiciele Uniejowa, mieli okazję dwa razy gościć w Islandii.

Goście z Islandii z wizytą w Geotermii

Grindavik to miasto na południowo-zachodnim wybrzeżu Islandii, na półwyspie Reykjanes, które zamieszkuje około 3 tysięcy osób. Jest typowym miastem portowym zajmującym się rybołówstwem, hodowlą ryb oraz wykorzystującym gorące źródła do produkcji energii elektrycznej.

Ciepła woda do ogrzewania i prąd pochodzą z pobliskiej elektrociepłowni Svartsengi koło Błękitnej Laguny, która jest znaną na całym świecie atrakcją turystyczną.

Ważnymi dziedzinami współpracy międzynarodowej Uniejowa z gminami i regionami partnerskimi są rozwój i promowanie turystyki zdrowotnej, ale również wymiana doświadczeń w zakresie wykorzystania wód geotermalnych, a także ochrona środowiska i racjonalne wykorzystanie zasobów przyrody.

DSC_0272

W delegacji z Griindavik do Uniejowa przyjechał m.in. dr Guðjón Helgi Eggertsson, geolog i inżynier w HS Orka, trzeciej co do wielkości firmie energetycznej na Islandii. Prowadzi projekty z zakresu zarządzania zasobami geotermalnymi i hydrologii.