I Otwarte Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon już w czerwcu w Uniejowie

Uniejów w ubiegłym roku po raz pierwszy organizował eliminacje do Mistrzostw Świata w Noszeniu Żon, które rozgrywane są w fińskim mieście Sonkajärvi. Po ubiegłorocznym sukcesie medalowym uniejowskiej reprezentacji na Mistrzostwach Świata, zdecydowano, że to właśnie w uzdrowisku zorganizowane zostaną Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon!

Do decyzji o tym, żeby to właśnie w Uniejowie zorganizować Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon doszło podczas spotkania miast partnerskich, na corocznej misji gospodarczej, która odbywa się w naszym mieście. To właśnie tutaj burmistrz Sonkajärvi – Simo Mäkinen w imieniu organizatorów i twórców konkurencji widowiskowo-sportowej pod nazwą: „Mistrzostwa Świata Noszenia Żon” (EUKONKANTO) udzielił  Burmistrzowi Uniejowa, na podstawie porozumienia, zgody do korzystania z praw autorskich do organizowania  „Otwartych Mistrzostw Polski” w Uniejowie.

Mistrzostwa w Uniejowie, których współorganizatorem jest Klub Biegacza Geotermia Uniejów będą organizowane zgodnie z zasadami i regulaminem zawodów odbywających się cyklicznie w Finlandii. Tam mistrzostwa, w których biorą udział zawodnicy z całego świata organizowane są w Sonkajärvi) od 25 lat.

Ten osobliwy sport sięga korzeniami XVII wieku, kiedy to banda Herkko Rosvo-Ronkainena, zamieszkująca fińskie lasy zasłynęła tym, że dopuszczała się “kradzieży” kobiet z pobliskich wsi. Członkowie bandy zarzucali kobiety na barana i uciekali biegiem do lasu. Porwanie było albo dla okupu (którym była np. duża ilość piwa) albo sposobem na „rekrutację” nowych członków – ci, którzy wracali najszybciej z żeńskim łupem na plecach, a tym samym dali dowód swojej sprawności fizycznej, mogli liczyć na włączenie do bandy.
W późniejszych latach porwania zyskały funkcję podrywu, podczas których młodzi mężczyźni porywali młode dziewczyny, które potem zostawały ich żonami.

DSC_0261
Zdjęcie z ubiegłorocznych eliminacji do mistrzostw, które odbyły się w Uniejowie.

W konkurencji mogą brać udział pary składające się z kobiety i mężczyzny. Mężczyzna niosący kobietę musi pokonać dystans 253,5 metrów, na którym znajdują się trzy przeszkody – dwie suche i jedna z wodą. Wygrywa para z najlepszym czasem. Jak przekonały się pary biorące udział w ubiegłorocznych eliminacjach organizowanych w Uniejowie, konkurencja wymaga wytrzymałości i kondycji.  Ale to przede wszystkim zabawa i sportowa rywalizacja. Dla najlepszych zawodników przewidziano nagrody finansowe, a para z najlepszym czasem otrzyma prawo do startu w Mistrzostwach Świata w Finlandii. Dodatkowo, można otrzymać nagrodę specjalną za najzabawniejszy strój.

Zapisy internetowe odbywają się na stronie ZAPISY – MISTRZOSTWA POLSKI W NOSZENIU ŻON

PLakat-Noszenie-Żon-jpg