Nowe produkty na uniejowskiej wodzie geotermalnej

Szkolenia, pokazy i prezentacje odbyły się w przeddzień Festiwalu Smaków w Uniejowie, w piątek, 12 kwietnia 2019 roku. Były one skierowane do przedsiębiorców z terenu gminy Uniejów oraz gości z miast partnerskich – włoskiego Alatri i węgierskiego Mórahalom. Obecni byli także członkowie klubu „Polska Pięknieje”, przebywający w Uniejowie. Podczas wydarzenia nowe produkty na uniejowskiej wodzie geotermalnej zaprezentowała Geotermia Uniejów.
Podczas konferencji prezentację nt. produktów lokalnych opartych na wodzie geotermalnej z Uniejowa przedstawił Jacek Kurpik, prezes Geotermii Uniejów, który zaprezentował także nowości na uniejowskiej solance, czyli barszcz z buraków i żurek, które już wkrótce trafią do sprzedaży.

To kolejne po kosmetykach i ogórkach termalnych produkty, które są wytwarzane na bazie uniejowskiej solanki. Podczas prezentacji prezes Jacek Kurpik przedstawił właściwości uniejowskiej wody geotermalnej oraz opowiadał o coraz bogatszej ofercie produktów lokalnych, które są produkowane przy współpracy z Geotermią Uniejów.

DSC_2335
DSC_2366