Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon w Uniejowie

Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon odbyły się 8 czerwca 2019 roku w Uniejowie. Najszybsza okazała się para, która na zawody przyjechała specjalnie z Finlandii. 

Katja Kovanen i Taisto Miettinen z Finlandii (czas 1:04:39)  wygrali Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon, które odbyły się 8 czerwca 2019 roku w Uniejowie. W organizowanych po raz pierwszy w Uniejowie zawodach udział wzięły trzy pary, które musiały pokonać ponad 250-metrową trasę z mokrymi i suchymi przeszkodami.

DSC_9228

Katja Kovanen i Taisto Miettinen – zwycięzcy Pierwszych Otwartych Mistrzostw Polski w Noszeniu Żon w Uniejowie. Z jedną z nagród za bieg – Ogórkami Termalnymi z Uniejowa.

DSC_9089

Drugie miejsce zajęli Aleksandra Błaszczyk i Artur Świstek (1:27:39), a trzecie miejsce i nagrodę za najzabawniejszy strój otrzymali Monika Wielec i Piotr Wielec (1:52:37).

DSC_9087

Uniejów otrzymał prawa do organizacji zawodów na podstawie porozumienia z władzami Sonkajärvi, gdzie co roku odbywają się „Mistrzostwa Świata w Noszeniu Żon”. Podczas sobotnich zawodów w Uniejowie obecny był pomysłodawca fińskich mistrzostw w noszeniu żon – Eero Pitkänen (zdjęcie poniżej).

DSC_9114

Wszystkie pary biegły w tzw. „uchwycie estońskim”, w którym kobieta zwisa głową w dół na plecach mężczyzny i trzyma go za kark skrzyżowanymi nogami.

Dla najlepszych zawodników przewidziano nagrody finansowe, a para z najlepszym czasem otrzymała prawo do startu w Mistrzostwach Świata w Finlandii. Dodatkowo parze, która wystąpiła w wyjątkowym stroju, przyznano nagrodę specjalną za najzabawniejszy strój.

Organizatorami biegu byli: Klub Biegacza „Geotermia Uniejów”, Urząd Miasta w Uniejowie, a koordynatorem współpracy fińsko-polskiej – Wojciech Kaca.