Pierwsze polskie eliminacje do Mistrzostw Świata w Noszeniu Żon

2 czerwca 2018 roku w Uniejowie odbyły się pierwsze polskie eliminacje do Mistrzostw Świata w Noszeniu Żon, które od 1992 r. odbywają się w Sonkajärvi w Finlandii. Zwycięska para wygrała beczkę piwa oraz opłacony udział w fińskich mistrzostwach, które odbędą się już w lipcu.

Pierwszą edycję zorganizowała Gmina Uniejów oraz Geotermia Uniejów. Imprezę zorganizowano przy okazji Biegu EXTERMYNATOR, którego czwarta edycja przyciągnęła do Uniejowa 71 zawodników.

Zawody,w których wzięło udział sześć par odbyły się na specjalnie przygotowanym torze, według wytycznych Komitetu Organizacyjnego Mistrzostw Świata w Finlandii. Długość piaszczystego toru wynosiła ponad 250 metrów i znalazły się na przeszkody w postaci płotków oraz trasy prowadzącej przez rzekę. W biegu startowały pary i wbrew nazwie biegu, nie musiały być to małżeństwa. Mężczyźni, którzy musieli  pokonać trasę w jak najszybszym czasie, nieśli kobietę na plecach lub na rękach.

Zwycięzką parą okazała się para z Uniejowa – Marta Kozanecka i Artur Świstek, którzy jako jedyni pokonali trasę w czasie poniżej dwóch minut.